Az éghajlatváltozás miatt a melegebb égövi területeken előforduló szívférgesség hazánkban is megjelent. A szívféreg önállóan nem tud fertőzni, különböző szúnyogfajok vérszívása által képesek új állatot megfertőzni. Végleges gazdái a kutyafélék (kutya, vörös róka, aranysakál), de esetenként előfordulhat, hogy a szúnyog macskát, vagy embert csíp meg, beoltva a lárvákat (mikrofilária), így esetenként más fajok is fertőződhetnek, de ezeknél nem okoz életveszélyes tüneteket. A kutyáknál a csípést és a fertőzést követően 6-7 hónappal fejlődnek ki az ivarérett férgek, amelyek akár 15-30 centiméter hosszúságúak is lehetnek. Kifejlett korukban a szívférgek a tüdőartériában és a szívben (jobb pitvar) telepszenek meg, a tünetek ennek megfelelően a véráramlás nehezítése miatt jelennek meg: köhögés, harákolás, fáradékonyság, hasvízkór és hosszabb távon szívelégtelenség miatti elhullás is velejárója a fertőzésnek. Mivel a lárvák kifejlődése hosszabb időt vesz igénybe, a tünetek sokszor több évvel a fertőződés után jelentkeznek és a férgek már ahhoz túl nagy számban vannak jelen a kutya vérkeringésében, hogy egyszerű kezeléssel meg lehessen oldani a problémát, emiatt fontos kifejezetten szívférgesség elleni tablettát/ injekciót is adni négylábú kedvenceinknek a szokásos bolha-kullancs elleni kezelés mellé. Ha a kutyánk még nem kapott ilyen védelmet a legfontosabb először letesztelni a véréből, hogy fertőzött-e. Ez egy rendelőben elvégezhető teszt, ami 10 perc elteltével nagy biztonsággal megmutatja, hogy van-e felnőtt féreg a kutyában, illetve ezt kiegészítjük egy mikroszkópos vizsgálattal, ami azt fogja az állatorvosnak megmutatni, hogy fiatal lárvák (mikrofilária) nincsenek-e a vérkeringésben. Ha mindkettő teszt negatív, akkor biztonsággal adhatóak a szívférgességet megelőző gyógyszerek egész éven keresztül. Az egész éves védekezést azért ajánljuk a gazdiknak, mert enyhébb teleken ha 14°C fölé emelkedik a hőmérséklet megjelenhetnek a szúnyogok, és ismét veszélyeztetett a kutyánk. Ha a kezelés kihagyása alatt megcsípi egy fertőzött szúnyog a kutyát, akkor ismét tesztelni kell, mivel ha élő mikrofiláriákat írtunk ki a kutya vérkeringésében az elpusztult lárvák apróbb erekben összetapadva elakadást okozhatnak és ha ez létfontosságú szervekben történik (pl. tüdő), akkor az a kutya pusztulásával is járhat. Ha a kutyánk fertőzött, akkor az állatorvos elsősorban tünetileg tudja kezelni állatunkat, aminek sokszor egy komolyabb szívelégtelenséggel felérő tünetei vannak, és sokszor a kutyusunk életét veszélyeztető, majd elhullással járó kimenetele lesz. A másik lehetőség kifejezetten a felnőtt és fiatal férgek ellen is megoldást nyújt, viszont rendkívül költséges, illetve erős és a szervezetet megterhelő gyógyszerekkel lesz kezelve a kutyánk. Emiatt hangsúlyozzuk a mihamarabbi tesztelést és védekezést a kutyáknál, mert a megelőzés megbízható védelmet nyújt és biztonságos kutyáink számára.
Rendelőnkben elérhető havi védelmet nyújtó tablettás és 9 hónapos védelmet nyújtó injekció is: a lehetőségekről forduljon bizalommal állatorvosainkhoz!
Rendelőnkben elérhető havi védelmet nyújtó tablettás és 9 hónapos védelmet nyújtó injekció is: a lehetőségekről forduljon bizalommal állatorvosainkhoz!