FeLV – A macskák vírusos leukózisa

A FeLV az emberi AIDS fertőzést okozó vírussal egyazon csoportba tartozik, viszont csak macskákat/ macskaféléket fertőz meg. A tünetek rendkívül változatosak, ezek közül a legáltalánosabbak a lesoványodás, lázas állapotok periodikus megjelenése, vérszegénység, illetve különböző szervrendszerek, szervek működési zavarai (csontvelő, immunrendszer, máj, vese, nyirokrendszer) utóbbiakat amiatt okozza, mivel gyakran daganatos elváltozásokkal együtt jár a fertőzöttség. Különböző szakkönyvek leírásai szerint a macskák daganatos megbetegedéseinek hátterében 1/3 részben FeLV fertőzöttség áll. Macskáink különböző testnedvek által fertőződhetnek, így ha anyjuk fertőzött volt, a méhlepényen keresztül magzati korban, felnőtt korukban pedig harapás-karmolás (nyál, vér), párosodás (nemi váladékok) útján kaphatják el a fertőzést. 
A fertőzöttséget kimutató tesztek közül állatorvosi praxisunkban egy 10 perc alatt elbírálható tesztet használunk, mely a vérből mutatja ki a vírus jelenlétét. Ez a teszt a vírusfertőzöttség aktív, úgynevezett viraemiás, szakaszában tudja kimutatni a vírust, így ha a vírus a nyiroksejtekbe “bújt el” (úgynevezett látens fertőzöttség), akkor a teszt lehet negatív is. Emiatt egy negatív teszt esetén 30-90 nappal a biztosabb eredmény reményében elvégezhető még egy vérteszt. A másik típusú teszt a sejtekben “elbújt” vírusrészeket is megtalálja, ez a PCR teszt. Ezt praxisunkban nem végezzük, viszont a vért elküldjük laboratóriumba, ahol elvégzik a kért tesztet.
Állatorvosainknál az első vizitek során mindenképpen ajánlott érdeklődni a tesztről fiatal, néhány hetes macskáknál is, gondoljanak az előbb említett méhlepényen keresztüli fertőződésre. FeLV ellen védekezni a legegyszerűbben úgy lehetne, ha macskánkat benti tartásra nevelnénk át, mivel ott nem érintkezhet az esetlegesen fertőzött, kint cirkáló egyedekkel, a környezetben nem él túl hosszú ideig a vírus, főként macska-macska átvitel létezik, cipőtalpon ezt a vírust nem tudjuk háztartásunkba bevinni. Ha a benti tartás nem megoldható ajánlott először kétszer, 1 hónapos időközzel, majd utána évente FeLV elleni vakcinával oltatni macskáinkat.

Fontos leszögezni, ha még nem volt tesztje macskánknak, vagy néhány évig elmaradt a FeLV elleni vakcinázás, csak negatív teszteredménnyel olthatóak be biztonságosan macskáink FeLV elleni vakcinákkal. Ha esetlegesen egy tünetmentes, de fertőzött macskát oltunk be, akkor esetenként “fellobanhat” a vírus. Emellett fontos kiemelni, hogy a legtöbb macskabetegség esetén javasolt tesztelni, hogy FeLV (vagy FIV) hordozó-e a macskánk, mivel ez beszűkítheti a lehetőségeit az állatorvosi terápiának, esetlegesen a terápiát több szervrendszerre kell kiterjeszteni. Ha macskánk FeLV státuszáról szeretnének teszttel meggyőződni, vagy igazoltan FeLV fertőzött, további kivizsgálásokra és immunterápiákra teszünk javaslatot rendelőnkben, forduljon hozzánk bizalommal!